Strona 1 z 1

Pompój balon

: 22 września 2020, 14:51
autor: Tarnow_A
Ciekawy artykuł dotyczący dmuchawców.

https://www.defence24.pl/dmuchane-zabaw ... a-pancerne

Ciekawe czy Polska Armia z tego korzysta? Są jakieś firmy w Polsce co robią np. dmuchane T72 albo Leo2 ?? gdzie takie coś się robi?

https://www.defence24.pl/upload/2020-09 ... djczog.jpg

Re: Pompój balon

: 22 września 2020, 16:44
autor: maziek
Niektóre mają grzałkę, że by na IR było widać "silnik".

Re: Pompój balon

: 22 września 2020, 18:24
autor: Tarnow_A
I co ? Powiedzmy że ta grzałka grzeje do 200-300 stopni i to wystarczy by oszukać sensor np. rakiety?

Re: Pompój balon

: 22 września 2020, 20:38
autor: maziek
To raczej stara technologia, czytałem o tym minimum ze 30 lat temu lub lepiej. Chodziło raczej nie o sensor rakiety, tylko o przekonanie pilota dysponującego ir-wizją, że to prawdziwy czołg, a nie właśnie makieta. Kiedy Ir-wizja, a w zasadzie ir-detekcja była kiepska, to wystarczało jakiekolwiek źródło ciepła. Teraz, kiedy z wysokości kilometrów można odczytać tablicę rejestracyjną, to o ile ta technika jest stosowana, zapewne emiter ciepła promieniuje w sposób maksymalnie zbliżony do oryginału, również w sensie kształtu plamy ciepła.
Teraz ta sama technika jest wykorzystywana do ochrony głowic balistycznych w fazie lotu suborbitalnego ponad atmosferą. Rakieta wyrzucając głowice wyrzuca też wiele metalizowanych atrap (baloników), które z braku oporu powietrza lecą razem z prawdziwymi głowicami. Prawdziwe głowice stygną jednak (lub nagrzewają się od Słońca) inaczej niż puste baloniki, więc aby nie dało się po tym rozróżnić między prawdziwymi a fałszywymi głowicami wewnątrz baloników umieszczane są grzałki symulujące właściwe zmiany temperatury.

W ogóle pomysł stary jak świat, nie sięgając daleko Brytole w DWŚ mieli rozmaite takie wynalazki, w tym właśnie atrapy czołgów. Zdaje się, że niektóre faszerowali też materiałami wybuchowymi, co było niemiłą niespodzianką dla pilota atakującego lotem koszącym lub nurkowym.

Re: Pompój balon

: 7 października 2020, 23:03
autor: Uriasz
Atrapy czołgow z czasie DWS były srednio lubiane i srednio uzywane przez Brytoli z bardzo prozaicznej przyczyny, trzeba bylo strasznie pilnowac cisnienia w dmuchancu, bo w przeciwnym razie lufa flaczała i efekt szedł sie chromolic