Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

Broń współczesna

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
p75

Re: Szybkie pytania szybkie odpowiedzi

#1186 Post autor: p75 » 28 maja 2015, 19:48

2:11 na tym filmie
https://www.youtube.com/watch?v=qSnyQV5pBKM
Może ten typ po prostu tak ma?

Awatar użytkownika
Okruch

#1187 Post autor: Okruch » 29 maja 2015, 22:56

Pomęczę Was jeszcze.
Czy magazynki od Beryla będą pasowały do zdekowanego Tantala? Chodzi o ćwiczenia podpinania, nie o strzelanie.
Dziesiątek
Okruch

Awatar użytkownika
Razorblade1967

#1188 Post autor: Razorblade1967 » 30 maja 2015, 06:40

Okruch pisze:Czy magazynki od Beryla będą pasowały do zdekowanego Tantala?
Nie sądzę... choć jakoś nigdy nie próbowałem podpinać magazynków nie od tej broni, no chyba że z założenia przewidywano ich wymienność lub np. broń była kopią innej czy była na niej mocno wzorowana (np. w przypadku niektórych pistoletów). Ale jak chcesz to akurat jutro mamy imprezę strzelecką, będą i Beryle, i Tantale to mogę sprawdzić, choć jak wspomniałem - nie sądzę, że pasują.

Awatar użytkownika
AKMSN
Kontakt:

#1189 Post autor: AKMSN » 30 maja 2015, 12:07

Z tego co wiem magazynek z Tantala pasuje do Beryla. Naboje też się mieszczą (ale tylko kilkanaście naboi 5,56x45 mm zmieści się do magazynka Tantala). Podobno broń jest w stanie działać przy podpiętym magazynku Tantala załadowanym nabojami 5,56x45 mm. Widać że obie konstrukcje są spokrewnione i że naboje 5,45x39 mm mają podobne wymiary do naboi 5,56x45 mm
Jeśli interesujesz się uzbrojeniem wejdź na Milimoto

Awatar użytkownika
Okruch

#1190 Post autor: Okruch » 30 maja 2015, 12:21

W czym rzecz.
Przygotowuję sobie manekin oficera 6 PDPD z przełomu dziejów. Do uzbrojenia przewidziałem Tantala.
Jednocześnie korci mnie szkolenie w ramach Obrony Narodowej - tam wymagają posiadania AKM(S) z zapasem magazynków, które później wykorzystywane są do szkolenia ogniowego.

Kolba od AKMS nie pasuje mi za nic, AKM nie nadaje się dla manekina, a z magazynkami do Tantala krucho - więc gdyby do wz.88 dało się podpiąć magi od wz.96 (a w monografii Tantala w Strzale chyba z 2004 r. znalazł się passus o wręcz identyczności magazynków), to myślę że dałoby się przepchnąć Tantala w ON.

No i lans jak cholera ;D
Dziesiątek
Okruch

Awatar użytkownika
bartos061

#1191 Post autor: bartos061 » 30 maja 2015, 17:45

Pasują na 100% - jeżeli chodzi tylko o podpięcie.
"I GOT MY GLOCK, COCKED, READY TO ROCK"
http://WWW.061.COM.PL

Awatar użytkownika
Razorblade1967

#1192 Post autor: Razorblade1967 » 1 czerwca 2015, 16:53

Sprawdzone i oczywiście bartos061 ma rację... Magazynki (dowolnego typu) od Beryla pasują do Tantala czyli można sobie spokojnie dokompletować do tego "dekowca".

Awatar użytkownika
Okruch

#1193 Post autor: Okruch » 1 czerwca 2015, 21:27

Ponbócek Wom stokroć nagrodzi ;)
Dziesiątek
Okruch

Awatar użytkownika
Okruch

#1194 Post autor: Okruch » 3 czerwca 2015, 11:13

Od czego pochodzi Ł w desygnacie AKMŁ? Łunnyj, czy oznaczenie projektu (jak Ż - rozpracowywany u MiGa Me-263)?

Z innej beczki.
Ciekawostką jest próba pozyskania 10 automatycznych karabinów wyborowych do amunicji 7,62 mm x 51 NATO. I nie mają być to konstrukcje z Oberndorfu, bowiem wymaganiem jest wyposażenie ich w klasyczny układ gazowy z cienką rurką dostarczającą gazy do wnętrza suwadła-tłoka. Wyraźnie zaznaczono, że taki system eliminuje negatywny wpływ bezwładności tłoka gazowego na precyzję strzału. Oznacza to zainteresowanie Policji jednym z wielu dostępnych na rynku klonów karabinu AR-10.
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=16592

?! Przecież tłok zaczyna ruszać w momencie, kiedy pocisk opuszcza lub już opuścił lufę. Próba pisania przetargu pod dostawcę?
Dziesiątek
Okruch

Awatar użytkownika
Razorblade1967

#1195 Post autor: Razorblade1967 » 3 czerwca 2015, 16:20

Okruch pisze:Od czego pochodzi Ł w desygnacie AKMŁ? Łunnyj, czy oznaczenie projektu (jak Ż - rozpracowywany u MiGa Me-263)?
Nie szukaj w języku rosyjskim, bo AKMŁ czyli broń z szyną do celownika noktowizyjnego to w ZSRR był oznaczony jako АКМН (AKMN) - czyli może od "ноктовизор" lub ew. "ночной". Co ciekawe odmiana z kolbą składaną oznaczona w ZSRR jako АКМСН (AKMSN) była u nas oznaczona jako... AKMSN czyli tak samo jak w ZSRR.

Na moje to się może komuś coś "uroiło", może "miał pomysła" albo coś źle odczytał etc. Skoro nawiązujesz do lotnictwa, to kiedyś w Polsce nazwano samolot Jak-9D, jako Jak-9Ł, bo pewnie w nieczytelnej dokumentacji była wytarta czy źle odbita litera Д i wyglądała jak Л.

p75

#1196 Post autor: p75 » 3 czerwca 2015, 16:30

Policja chce mieć nową zabawkę i sobie ją kupi. Tą jedną jedyną. To mniej więcej tak jakbyś wszedł z dzieckiem do sklepu z klockami Lego. Niby wszystkie zestawy ładne ale tylko na widok jednego świecą się oczy. nie inaczej jest z przetargami. Trochę uwiera ustawa o zamówieniach publicznych ale nie po to mundurowy ma głowę aby z niej nie skorzystał. Zobacz na ostatnie zakupy MON-u (choćby szeroko krytykowany zakup rakiet Patriot).

Awatar użytkownika
AKMSN
Kontakt:

#1197 Post autor: AKMSN » 3 czerwca 2015, 16:50

Razorblade, link

Podobno u nas AKMSŁ/AKMŁ to były "systemy" (czy tam "kompleksy") uzbrojenia gdzie karabinek plus celownik noktowizyjny to był jeden "system". Natomiast AKMN/AKMSN to był po prostu karabinek Kałasznikowa z szyną montażową, a celownik był oddzielnie. Przynajmniej tak pisano na forum. Nie wiem ile w tym prawdy, ale jak wpisałem w pewną wyszukiwarkę hasło АКМЛ, to wyniki się pojawiły i dotyczyły właśnie karabinków Kałasznikowa

Choć z drugiej strony, czytam właśnie rosyjskie fora i wiele wpisów sugeruje że z tym АКМЛ historia jest niejasna i może to faktycznie jakaś literówka
Jeśli interesujesz się uzbrojeniem wejdź na Milimoto

Awatar użytkownika
Razorblade1967

#1198 Post autor: Razorblade1967 » 3 czerwca 2015, 17:14

AKMSN pisze:Nie wiem ile w tym prawdy, ale jak wpisałem w pewną wyszukiwarkę hasło АКМЛ, to wyniki się pojawiły i dotyczyły właśnie karabinków Kałasznikowa
Pewnie masz i rację... znalazłem taki tekst:
Версии происхождения буквы "Л" в наименовании модификаций:
от фамилии конструктора Лаврина
проект модификации носил название "Лавр"
проект модификации носил название "Лен"
Tylko, że jednocześnie co zabawne, to ilustracjami na stronie rosyjskojęzyczne są karabinki tej wersji... produkowane w Polsce. Ciekawostka...

Coś mi się wydaje (ale to tylko po przejrzeniu stron rosyjskojęzycznych), że faktycznie "system" opracowano jako АКМЛ/АКМСЛ i nawet otrzymały indeksy GAU:
- АКМЛ jako 6П1Л
- АКМСЛ jako 6П4Л

...ale potem Armia Radziecka chyba je oznaczała jako АКМН/АКМСН (tak samo jak te mające tylko szynę) nie komplikując sobie życia, ze względu na drobne różnice. Stąd pewnie u nas został AKMŁ i AKMSN? Faktycznie ciekawostka, bo na rosyjskojęzycznych forach o broni też widziałem wspomniane pytania o to czy АКМЛ/АКМСЛ istniał jako wersja.
p75 pisze:Trochę uwiera ustawa o zamówieniach publicznych ale nie po to mundurowy ma głowę aby z niej nie skorzystał.
I słusznie, że ją ma - bo tak na zdrowy rozum, jak Policja co by nie mówić trzydziestoparomilionowego kraju potrzebuje zakupić "zawrotną" ilość 10 sztuk karabinów wyborowych, to powinna móc sobie to kupić bez robienia jakiegoś przetargowego cyrku. Nawet gdyby uznano, że trzeba kupić po dwie sztuki z różnego medelu... bo akurat tak pasuje z takiego czy innego powodu.

Ta cała ustawa o zamówieniach publicznych w teorii miała niwelować "przekręty", a w efekcie doprowadziła do totalnego absurdu przy zaopatrywaniu służb mundurowych... coś o tym wiem z praktyki pracy w "mundurówce". Bokiem już to dawno wyszło, no to co bardziej rozgarnięci robią co mogą by uzyskać to co potrzeba, co jest przydatne, a nie to co najtańsze i do tego nie wiadomo kiedy (bo te procedury przetargowe potrafią się ślimaczyć koszmarnie). Ja rozumiem jakieś duże zakupy np. pistoletu, pm-u czy karabinka jako wyposażenia całej lub części policji czy choćby jednej z policyjnej formacji. Ale w mordę... 10 (słownie: dziesięć) karabinów?!

Na moje to jeżeli system jest tak idiotyczny, że sugeruje, iż decydent w mundurze nie potrafi zakupić z sensem raptem 10 sztuk karabinów dla swojej formacji - na podstawie wewnętrznej analizy potrzeb oraz rozeznania rynku broni i bez tego całego przetargowego cyrku - to może nie należy go mianować na stanowisko, zresztą podobnie jak tego co to nie potrafi mianować takich, którym można ufać. Jak dla mnie paranoja i tyle...

Awatar użytkownika
Okruch

#1199 Post autor: Okruch » 3 czerwca 2015, 17:31

A czy AKMH (AKMN) nie jest czasem wariantem z trytową muszką? W rosyjskiej wikipedii piszą, że AMKN to wariant z nocnym pricełom, przy czym priceł może oznaczać zarówno muszkę, jak i inny celownik; AKMŁ to według nich nazwa "kompleksu" AKM + szczelinowy tłumik płomienia + podstawa celownika + NSP-3, i "имеется модификация со складным прикладом" (istnieje wariant ze składaną kolbą) - ale nie wyróżniają "AKMSŁ"
Dziesiątek
Okruch

p75

#1200 Post autor: p75 » 3 czerwca 2015, 17:35

Razorblade
W pełni się z tobą zgadzam. Pamiętajmy, że jest coś takiego jak "zakup celowy". Jest konkretna, jasno określona potrzeba i to pod nią kupuje się ściśle określoną rzecz. Nie ważne czy chodzi o 10 karabinów czy jedną lornetkę. I tyle. Po jaką cholerę ogłaszać przetarg skoro z góry wiadomo, kto wygra. Jasno wskazują AR-10, G-28 czy co sobie tam wymyślili, wykazują przyczyny takiego wyboru i wszystko w temacie.

ODPOWIEDZ