Nowinki i Gadżety

Broń współczesna

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
dexter 1990
Posty: 3726
Rejestracja: 6 lutego 2005, 21:23

Re: Nowinki i Gadżety

#136 Post autor: dexter 1990 » 15 listopada 2014, 17:02

No to sprawa prostsza bo po skończeniu taśmy z plecaka wystarczy odpiąć prowadnicę- taśmy w niej już niema.

p75
Posty: 204
Rejestracja: 3 listopada 2010, 15:06

Re: Nowinki i Gadżety

#137 Post autor: p75 » 15 listopada 2014, 17:40

Jeden problem mamy omówiony. Teraz następny. Jak się przeczołgać z czymś takim przez gęste zarośla? Nie ma cudów. Zaczepisz się taśmą albo powiesisz na gałęzi za zasobnik :) Prosty test. Naładujcie plecak kamieniami, do ręki weźcie rurkę stalową, całość połączcie łańcuchem i pobiegajcie sobie z takim zestawem po Bieszczadach. Walka w warunkach miejskich? Przejście przez wyrwę w murze lub jakiś kanał - może być problem. Nie twierdzę, że takie rozwiązanie nie ma zalet ale uważam, że magazynek lub klasyczna taśma są bardziej uniwersalne.

Awatar użytkownika
bartos061
Posty: 2186
Rejestracja: 23 października 2005, 16:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowinki i Gadżety

#138 Post autor: bartos061 » 15 listopada 2014, 17:52

Wszystko OK ale moim zdaniem patrzysz na to rozwiązanie "pod złym kątem".
Nawet jeżeli to rozwiązanie wejdzie w pełnym zakresie na uzbrojenie - to pozostałe rozwiązania nie znikną.
To od celowniczego będzie zależało które rozwiązanie gdzie wykorzysta. Filmik który wstawiłem był nagrywany w bazie Bagram w Afg. To konkretne rozwiązanie w warunkach tego konkretnego konfliktu sprawdzi się doskonale (moim zdaniem!).
Tak że wachlarz rozwiązań związanych z przenoszeniem amunicji do km został rozszerzony, a celowniczowie dostali kolejne narzędzie.
Tak naprawdę czy to się sprawdza i gdzie - dopiero dowiemy się za kilka lat używania. Jeżeli się nie będzie sprawdzało to wcześniej czy później (raczej wcześniej) - rozwiązanie zaniknie.
Najważniejsze jest że takie instytucje istnieją, słuchają głosu "ludzi z dołu" i próbują coraz to nowych rozwiązań - Dzięki temu mamy rozwój.
"I GOT MY GLOCK, COCKED, READY TO ROCK"
http://WWW.061.COM.PL

Awatar użytkownika
AKMSN
Posty: 2472
Rejestracja: 29 maja 2007, 21:35
Kontakt:

Re: Nowinki i Gadżety

#139 Post autor: AKMSN » 15 listopada 2014, 18:03

Ciekawa dyskusja, ale pozwolę sobie wtrącić że jednak skrzynka amunicyjna czy inny pojemnik na taśmę to nie magazynek. Wiem, może się czepiam, ale początkowo myślałem że pisząc "magazynek" macie na myśli zwykły magazynek ze sprężyną współpracującą z donośnikiem
Jeśli interesujesz się uzbrojeniem wejdź na Milimoto

p75
Posty: 204
Rejestracja: 3 listopada 2010, 15:06

Re: Nowinki i Gadżety

#140 Post autor: p75 » 15 listopada 2014, 18:11

Nie neguję sensu wprowadzania nowych rozwiązań i testowania "starych" w nowych realiach. Nie zaprzeczam, że w określonych warunkach taki zasobnik może być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Szczególnie, jeśli strzelec nie musi często zmieniać pozycji i poruszać się w trudnych warunkach terenowych. Czy się przyjmie, czas pokaże. Na pewno fajnie to wygląda. Tak hollywoodzko :))

p75
Posty: 204
Rejestracja: 3 listopada 2010, 15:06

Re: Nowinki i Gadżety

#141 Post autor: p75 » 15 listopada 2014, 18:19

AKMSN pisze:Ciekawa dyskusja, ale pozwolę sobie wtrącić że jednak skrzynka amunicyjna czy inny pojemnik na taśmę to nie magazynek. Wiem, może się czepiam, ale początkowo myślałem że pisząc "magazynek" macie na myśli zwykły magazynek ze sprężyną współpracującą z donośnikiem
Pisząc o magazynkach miałem na myśli Beta Mag lub inne pochodne/podobne.

Awatar użytkownika
bartos061
Posty: 2186
Rejestracja: 23 października 2005, 16:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowinki i Gadżety

#142 Post autor: bartos061 » 15 listopada 2014, 18:29

Moim zdaniem określenie "magazynek na taśmę" jest OK.

p75 - a jakże:
http://ravenrepublic.net/blog/wp-conten ... 05/MAC.gif
:mrgreen:

BTW: dodatkowo w tym samym filmie z tego co pamiętam - gość chodzi z M60 do której ma podpiętą taśmę ze skrzynki "200 osobowej" zawieszonej przy pasie.
"I GOT MY GLOCK, COCKED, READY TO ROCK"
http://WWW.061.COM.PL

Awatar użytkownika
Old Cadet
Posty: 939
Rejestracja: 24 marca 2006, 09:57
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Nowinki i Gadżety

#143 Post autor: Old Cadet » 17 listopada 2014, 15:50

bartos061 pisze:Moim zdaniem określenie "magazynek na taśmę" jest OK.
Nie. Magazynek i taśma, to dwa różne oddzielne sposoby zasilania broni. Dlatego określenie "magazynek na taśmę" zamiast wyjaśniać, utrudnia zrozumienie. Ja używam "zasobnik na taśmę", w przypadku gdy jest podłączony do broni, lub "skrzynka amunicyjna", gdy jest oddzielne od broni lub przyłączony nie bezpośrednio do broni, a np. do trójnogu lub obrotnicy.

Awatar użytkownika
bartos061
Posty: 2186
Rejestracja: 23 października 2005, 16:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowinki i Gadżety

#144 Post autor: bartos061 » 17 listopada 2014, 17:34

Wszytko OK i się z tobą zgodzę ale...
Takie określenie jest używane powszechnie przez użytkowników (min. właśnie M240 i M249) to i dla mnie jest OK. A karabin zasilany taśmą ze skrzynki czy magazynka/zasobnika jest nadal zasilany taśmą a nie magazynkiem.
Choć tak jak mówisz - bardziej prawidłowe ze względu na zrozumienie jest określenie np. zasobnik.

Wg terminologii wojskowej podczepiana skrzynka na 100 nb do km PK - jest nadal skrzynką.

Najlepszym przykładem użycia potocznego języka w stosunku do uzbrojenia - jest określenie "łyżka" na dźwignię spustową w zapalniku granatów ręcznych. Określenie "łyżka" jest nieprawidłowe i tępione. Jednak to wszystko nie przeszkadza zdecydowanej większości ludzi (99,99%) go używać - a nawet znalazło się w oficjalnej instrukcji WP(cóż za przeoczenie :twisted: ).
"I GOT MY GLOCK, COCKED, READY TO ROCK"
http://WWW.061.COM.PL

dexter 1990
Posty: 3726
Rejestracja: 6 lutego 2005, 21:23

Re: Nowinki i Gadżety

#145 Post autor: dexter 1990 » 17 listopada 2014, 18:13

Z ciekawości: jakie jest poprawne okreslenie? :D
No i skoro jest w instrukcji to stało się z automatu poprawne i obowiązujące chyba heheh.

Awatar użytkownika
Old Cadet
Posty: 939
Rejestracja: 24 marca 2006, 09:57
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Nowinki i Gadżety

#146 Post autor: Old Cadet » 17 listopada 2014, 18:23

Przecież napisał: dźwignia spustowa.

asasello
Posty: 4388
Rejestracja: 9 sierpnia 2004, 09:59
Kontakt:

Re: Nowinki i Gadżety

#147 Post autor: asasello » 17 listopada 2014, 19:31

Braki mi tu możliwości szybkiego odczepienia ustrojstwa od broni.Całość inspirowana raczej filmami SF (choć wiem że korzenie są starsze).Czy będzie użyteczne w praktyce? Czas pokaże.

Konserwa 7,62 X 54r bez kwitów http://www.amazon.com/gp/product/B00LH4VIUO/
Niechaj problemy naszych problemów będą naszymi radościami.

Awatar użytkownika
bartos061
Posty: 2186
Rejestracja: 23 października 2005, 16:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowinki i Gadżety

#148 Post autor: bartos061 » 17 listopada 2014, 20:23

Zajefajne :mrgreen:
"I GOT MY GLOCK, COCKED, READY TO ROCK"
http://WWW.061.COM.PL

Awatar użytkownika
bartos061
Posty: 2186
Rejestracja: 23 października 2005, 16:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowinki i Gadżety

#149 Post autor: bartos061 » 18 listopada 2014, 20:42

Dzisiaj przeglądałem książkę "Automatyczna Broń Strzelecka" Kochańskiego. Tam na stronie 241 natknąłem się na zdanie:
"Magazynki na taśmę są dwu rodzajów..." Rzecz się dotyczy "erkaemu" Minimi.
Nie pisze tego na dowód jak to ja mam rację. Też nie szukałem tego - tylko znalazłem przy okazji poszukiwań czego innego - akurat to rzuciło mi się w oczy.
Cytowane stwierdzenie dowodzi tylko, że takie stwierdzenie jest używane. A przede wszystkim dowodzi - jaki mamy burdel w terminologii - co zresztą na forum wałkowaliśmy już wielokrotnie :roll:
Oczywiście pozycja ta zawiera liczne błędy co też kiedyś już omawialiśmy.
To tak kończąc OT :)
"I GOT MY GLOCK, COCKED, READY TO ROCK"
http://WWW.061.COM.PL

Awatar użytkownika
Old Cadet
Posty: 939
Rejestracja: 24 marca 2006, 09:57
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Nowinki i Gadżety

#150 Post autor: Old Cadet » 19 listopada 2014, 00:22

bartos061 pisze: "Magazynki na taśmę są dwu rodzajów..." Rzecz się dotyczy "erkaemu" Minimi.
(...) Cytowane stwierdzenie dowodzi tylko, że takie stwierdzenie jest używane.
Oczywiście, jest używane. Również w instrukcjach, bo o ile w instrukcji PK jest mowa o skrzynce, to już w instrukcji RPD o magazynku.
Bałagan terminologiczny jest i będzie się powiększał, bo mamu już aktywne pokolenie, które wszystkiego uczy się z internetu i nie używa chwytów, tylko gripów, a karabin opiera nie na dwójnogu, tylko na bipodzie.

ODPOWIEDZ