Wyznaczanie współczynnika balistycznego

Broń współczesna

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Tarnow_A
Posty: 613
Rejestracja: 3 grudnia 2018, 11:52

Re: Wyznaczanie współczynnika balistycznego

#16 Post autor: Tarnow_A » 20 listopada 2019, 10:37

A to drugie:

Jak widać trochę to złożone jest. Ciekawe czy kłopotliwe obliczeniowo...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Małymi krokami - wielkie cele osiagaj.

Tarnow_A
Posty: 613
Rejestracja: 3 grudnia 2018, 11:52

Re: Wyznaczanie współczynnika balistycznego

#17 Post autor: Tarnow_A » 20 listopada 2019, 10:38

Trudno mi na razie określić jaki wymiar ma J. Może ktos ma pomysł?
Małymi krokami - wielkie cele osiagaj.

Awatar użytkownika
maziek
Posty: 9186
Rejestracja: 9 września 2006, 22:46

Re: Wyznaczanie współczynnika balistycznego

#18 Post autor: maziek » 21 listopada 2019, 08:02

Musisz się cofać do tyłu tekstu i znaleźć definicję tych symboli i powinno tam też być w którymś miejscu podane, jakie są jednostki. Standardowo wygląda to np tak:

siła F=m*a [1N=1kg*m/s^2] gdzie F- siła [N], m - masa [kg], a - przyspieszenie [m/s^2].

Gdzieś takie coś musi być w porządnej książce, bo co prawda są pewne zwyczaje przyjmowania tych symboli (np. F to zwykle siła, m - masa, a- przyspieszenie, p - ciśnienie) ale to nie jest skodyfikowane, wiele symboli oznacza w różnych sytuacjach różne rzeczy (np. S to raz droga, a raz powierzchnia) a ponadto zmienia się w czasie, 40 lat temu mogły być nieco inne zwyczaje nie mówiąc, że inne jednostki "sprzed SI". SI wszedł w Polsce pod koniec lat 60-tych ale w praktyce dość długo jeszcze (dekadę może) mieszało się to z CGS. Zwykle dużą literą oznacza się wielkości wektorowe ja siła, droga czy prędkość a małą skalarne jak masa, przyspieszenie, ciśnienie itd. Ale to też zwyczaj. A co to jest to "Pi" to w ogóle nie mam pojęcia. Opóźnienie jako termin w fizyce to ujemne przyspieszenie (hamowanie), typowo byłoby oznaczone a i miało wymiar [m/s^2] oraz wartość z minusem. Ale czy tak jest, i czy to miał na myśli autor pisząc "opóźnienie" to musisz gdzieś wcześniej w tekście sprawdzić.
ukłony...

Tarnow_A
Posty: 613
Rejestracja: 3 grudnia 2018, 11:52

Re: Wyznaczanie współczynnika balistycznego

#19 Post autor: Tarnow_A » 21 listopada 2019, 11:58

Duże Pi to ciężar właściwy powietrza.
Małymi krokami - wielkie cele osiagaj.

ODPOWIEDZ