skok gwintu a pocisk

Broń współczesna

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
waliza
Site Admin
Kontakt:

skok gwintu a pocisk

#1 Post autor: waliza » 23 września 2004, 23:37

Witam.Chodzi mi o dane.Teraz badam zaleznosci pomiedzy ksztaltem,dlugoscia i masa pocisku a skokiem gwitu jaki jest potzrebny.Jak wiadomo stabilizowac obrotowo da sie pociski o dlugosci do 5,6 kalibra.Im dluzszy pocisk tym wieksza predkosc obrotowa powinien miec aby byc stabilizowany (efekt żyroskopowy,kąt nutacji itp.).Szukam jakiegos konkretnego wzoru jesli istnieje-podstawiamy kaliber,dlugosc pocisku ewentualnie polozenie jego srodka ciezkosci i otrzymujemy jaka powinien miec predkosc obrotowa aby byly spelnione warunki jego stabilizacji.Wykopalem dosc ciekawa strone ale po angielsku i niespecjalnie wszystko jest dla mnie jasne.

http://www.nennstiel-ruprecht.de/bullfly/

help :roll:

Awatar użytkownika
waliza
Site Admin
Kontakt:

#2 Post autor: waliza » 23 listopada 2004, 15:54

no sam sie dokopałem i stala sie jasnosc.Jak myslalem da sie wszsytko ladnie policzyc.Jak zwykle niezawodny Kochański.Dorwalem ksiege z polibudy

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Herrmannek
Lokalizacja: Here lays Butch, We planted him raw. He was quick on the trigger, But slow on the draw.
Kontakt:

#3 Post autor: Herrmannek » 23 listopada 2004, 20:21

Hej waliza. Masz skany całej tej książeczki?

Awatar użytkownika
variag

#4 Post autor: variag » 23 listopada 2004, 21:29

witam
Słyszałem że ma ... ;)
Teraz z matematyczną dokładnością do wzoru na trafianie raz po raz w punkt na 50 metrów dodam: stałą ślepoty, stałą drżących rąk i stałą niedoskonałości ogólnej wszystkiego, od wiatówki i śrut aż po wiejący wiatr.
Bo widze że wszystko można wyliczyć, nawet co i jak ma sie kręcic lecąc do celu :lol:
pzdr

Awatar użytkownika
piotrg
Site Admin

#5 Post autor: piotrg » 23 listopada 2004, 21:57

genialny skan. dzieki!

Awatar użytkownika
Herrmannek
Lokalizacja: Here lays Butch, We planted him raw. He was quick on the trigger, But slow on the draw.
Kontakt:

#6 Post autor: Herrmannek » 24 listopada 2004, 00:55

"stabilizacja giroskopowa" :)

Awatar użytkownika
waliza
Site Admin
Kontakt:

#7 Post autor: waliza » 25 listopada 2004, 18:24

mam skan a wlasciwie cos na ksztalt.Mam juz dos kiszenia sie przy skanerze wiec zrobile foty cyfrakiem ,calosc zajela 20 min oraz 19 mb wystawie to na serwer gdzies i podam link

Awatar użytkownika
Herrmannek
Kontakt:

#8 Post autor: Herrmannek » 25 listopada 2004, 23:34

fotografie są OKEY..sam tak robie jak skanowac mi się nie chce..

Awatar użytkownika
waliza
Site Admin
Kontakt:

#9 Post autor: waliza » 2 marca 2005, 01:23

Obrazek

Obrazek

Obrazek

wałkuję temat dalej.Teraz dorwałem ksiazke Brodackiego pt. amunicja malokalibrowa.W sumie to samo prawie co poprzednio w temacie skokow gwintow ale podali przynajmniej srednie wartosci momentów.Poza tym sa jeszcze wzory na obliczanie sił tarcia ,nacisków i wytrzymalosci pocisku i ogolnie wszystko o amunicji od a do z.Mnie interesuje najbardziej temat-paramatery pocisku i skok.Niestety w necie brak jakiegos kalkulatorka zeby wpisac dane i cyk :cry: .Chodzi mi dokladnie o to,że cos z tymi skokami gwintow mi mocno nie pasuje.Zainteresowalem sie ostatnio bronią czarnoprochowa a tam skoki gwintow sa wielkie w porowaniu ze wspolczesnymi.Dzisiejsze skoki gwintow zawieraja sie w przedziale 178-450mm.Najczesciej jest cos kolo 240-255mm.i to zarowno dla pociskow karabinowych kal 7,62 wazacych 8-11g i majacych dlugosc kolo 28mm predkosci rzedu 800m/s jak i dla pociskow pistoletowych o dlugosci 11-17mm predkosci 300-400m/s masa 6-9g.Kurcze o co tu chodzi?Nawet dla tego samego naboju w roznej broni skok potrafi sie sporo roznic.Np dla naboju mosina w karabinach jest 240 mm a w karabinach maszynowych jest 380 mm.Wiec co?karabin ma duzy zapas stabilizacji zyroskopowej czy w karabinach maszynowych jest ona niewystraczajaca ale zywotnosc lufy wzrasta?Poza tym pod te wzory sie podstawi znane juz wartosci np do naboi karabinowych to wychodza zupelnie inne rzeczy. :? w broni Cp to juz calkiem cuda są.Dzis produkowane repliki maja najwiekszy skok gwintu 66 cali w kal 45.wszedzie mówi sie ze tak duzy skok to juz tylko dla kuli poniewaz pocisk bedzie za dlugi i gwint tu nic nie da.Tylko ,ze pierwsze karabiny gwintowane np karabin bakera mial skok gwintu prawie 3m!!300 cm!strzelali z tego kula ale przy tym skoku to nie wiem czy ta bron byla celniejsza od gl dzieki stabilizacji obrotowej kuli czy tylko dzieki dobremu uszzcelnieniu i prowadzeniu kuli w bruzdach.Karabin springfield mial skok 65 cali a strzelano z niego tylko pociskiem wydluzonym typu minie.I co?Taki duzy skok i wystarczal?Celne podobno byly.hmmm.wydaje mi sie ze te skoki w cp sa strasznie mocno "historyczne"(znaczy niewystarczajace)Ale probuje to po prostu policzyc.Co ciekawe producenci replik,chocby ardesa,oferuja karabiny z bardziej sensownymi wedlug mnie gwintami.Hawken w wersji zwyklej ma gwint o skoku 48 cali a w wersji sportowej oferuja go ze skosiem 20 cali.Dzisiejsza bron w kal 45-najpopularniejszy pistoeltowy naboj 45 acp ma skok 406 mm(16 cali) przy dlugosci pocisku 16,8mm wiec dosc krotki.dluzszy pocsik musial by miec jeszcze ciasniejszy gwint.w replikach cp kaliber 45 jest najpopularniejszy i bardzo bym chcial obliczyc ile rzeczywisice gwint powienien miec-teoretycznie.to ze pocisk nie ma plaszcza to inna historia :D ale nie sadze ze bedzie sie zaraz zrywac przy skoku powiedzmy 20 cali.Jakos pistolety cp maja skok 16-20 cali a strzela sie tymi samymi pociskami co w karabinach -znowu cos tu nie gra nie?W 19 wieku tez jakos im ten gwint sie robil coraz ciasniejszy.Karabin henry martini kal 45 mial juz skok 22 cale a pocisk byl dlugi az na 28mm.
Moze kogos ten temat zainteresuje i cos wspólnie razem sie wymyśli.Ja na razie mam za malo danych chyba do obliczen i skupie sie na dorwaniu tej pracy Szapiry moze cos tam bedzie wiecej w temacie

Awatar użytkownika
variag

Re: skok gwintu a pocisk

#10 Post autor: variag » 28 lipca 2013, 22:53

Hawken w wersji zwyklej ma gwint o skoku 48 cali a w wersji sportowej oferuja go ze skosiem 20 cali.Dzisiejsza bron w kal 45-najpopularniejszy pistoeltowy naboj 45 acp ma skok 406 mm(16 cali) przy dlugosci pocisku 16,8mm wiec dosc krotki.dluzszy pocsik musial by miec jeszcze ciasniejszy gwint.w replikach cp kaliber 45 jest najpopularniejszy i bardzo bym chcial obliczyc ile rzeczywisice gwint powienien miec-teoretycznie.
No włąśnie, ile powinien mieć dla pocisku w kalibrze .45 i długości 14 mm?
Tak z ciekawości pytam.
Strzelam bo lubię!
I strzelał będę do końca życia.
No, chyba że wcześniej umrę...

ODPOWIEDZ